Amikor szomjazik a bőr

Szerző:Nők Lapja Egészség
2018. október 30.

Bátran kijelenthetjük, hogy a 21. századi ember bőre dehidratált. Ez egy bőrtípustól független állapot, ami ellen fontos tenni, hiszen a vízhiány érzékenységhez, sérülékenységhez vezethet, és akár olyan bőrproblémákkal is szembe találhatjuk magunkat, mint az ekcéma vagy a pszoriázis.

Jaksa Petra írása

 

– Minden bőrtípusnak szüksége van külső és belső hidratálásra, a tévhittel ellentétben még az olajos, szeborreás, pattanásos bőrnek is – mondja Varga Krisztina natúrkozmetikus. – Bőrünk a legelső védelmi vonalunk, amely megvéd a kórokozóktól és az olyan környezeti ártalmaktól, mint a napsugárzás, az UV-fény és a hideg szél. Az egészséges bőr víztartalma 10-20 százalék között van, amit a különböző vízmegkötő anyagok, például a zsírsavak, a faggyú, a keratin és az izzadságból származó anyagok segítenek megtartani. Ha azonban ez az érték 10 százalék alá csökken, szárazzá, érzékennyé, a külső hatásokkal szemben védtelenebbé válik a bőr. Tehát minél szárazabb és dehidratáltabb a bőr, annál sérülékenyebb, és minél sérülékenyebb, annál irritálhatóbbá válik. Emellett, ha száraz, akkor hamarabb megjelennek rajta az első vonalak, ráncocskák, melyek a nem megfelelő készítmények és ápolás hatására el is mélyülhetnek.

A legjobb hidratáló összetevők

Vannak olyan kozmetikai összetevők, melyek kimagaslóan nagy hatékonysággal képesek visszaállítani a bőr optimális hidratáltságát. – Az egyik legismertebb és legjobb ilyen összetevő a hialuronsav. Főként a hidrolizált hialuronsavat (Hydrolyzed Hyaluronic Acid) célszerű az összetevők között keresni, mert ez könnyedén felszívódik a bőrbe, megtartva a nedvességet, serkentve a kollagéntermelést és a szövetek helyreállítását. Feltölti a finom vonalakat és a ráncokat, így látványosan kisimítja a bőrt. Közismert hidratálók közé tartozik az aloe vera is. Rengeteg jótékony hatással rendelkezik: remek vízmegkötő, gyulladáscsökkentő, antioxidáns és antibakterális hatása is van, ami a zsíros-vízhiányos bőrnek nélkülözhetetlen. Kevésbé népszerű egyelőre az északi bazsarózsa gyökerének kivonata, viszont annál hatásosabb. A benne található poliszacharidok stimulálják az immunsejteket. A magas antioxidáns-aktivitás megvédi a bőrsejteket a környezeti ártalmaktól, az öregedéstől, az epidermisz sejtjeit pedig a DNS-károsodástól. Ezenkívül a különböző növényekből kinyert cukorfélék (Anhydroxylitol, Xylitol, Xylitylglucoside stb.) is nagyon jó hidratálónak minősülnek, ezért a natúrkozmetikumokban előszeretettel használják őket. Ezek sejtszinten képesek megkötni a vizet, megerősítve a bőr védőpajzsát, aktiválva a víz keringését a bőrben.

Az életmód is számít

Mivel a sejtjeink 70 százaléka víz, létszükséglet szervezetünk számára a tiszta folyadék. – A belső hidratálás elengedhetetlen, hiszen az elfogyasztott víz legelőször a belső szerveket, a vér- és nyirokereket hidratálja, és csak ezek után következik a bőrünk. Azt, hogy mennyire hidratált a bőrünk, a folyadékbevitelen kívül nagymértékben befolyásolja az életmódunk is, hiszen a szmog, a dohányzás, az egészségtelen táplálkozás, a túlzott kávé- és alkoholfogyasztás, a túl sok kozmetikum használata és a túlzásba vitt napozás, szoláriumozás mind-mind szárítják a bőrt. Ha tehát a tükörbe nézve a korunknál idősebbnek tűnő, száraz, finoman ráncolt, könnyen kipirosodó arcot látunk, akkor amellett, hogy újragondoljuk, milyen készítményekkel ápoljuk a bőrünket, érdemes azon is elgondolkoznunk, vajon az életmódunk megfelelő-e. – A napi 2-3 liter tiszta víz fogyasztása mellett együnk rendszeresen leveseket, olyan magas nedvességtartalmú zöldségeket, mint a zöldsaláta, az uborka, a zeller, a retek, a paradicsom és olyan gyümölcsöket, mint a dinnye, az eper, a narancs, a szőlő és az alma. Emellett fontosak a jó zsírokban és omega-3-ban gazdag ételek: az olívaolaj, a lenmag, az olajos magvak, az avokádó és a halak.

 

További érdekes cikkekért lapozza fel a Nők Lapja Egészség magazint!