Mi állhat a hajhullás hátterében?
Az örökletes tényezők mellett számtalan egészségügyi probléma állhat a hajhullás és hajvesztés hátterében, ezért a szervezet effajta jelzését nem szabad félvállról venni.
Évszakváltás
Tavasszal és ősszel normálisnak mondható egy enyhe mértékű hajhullás. A szakértő szerint azonban, ha ez hosszabb ideig tart egy hónapnál, akkor elképzelhető, hogy komolyabb problémáról van szó. Ilyenkor mindenképpen tanácsos szakembert felkeresni.
Vitaminhiány
A hajképződés és -növekedés olyan összetett, bonyolult folyamat, melyhez számtalan vitaminra és ásványi anyagra van szüksége a szervezetünknek. Ezek közül a legfontosabbak: biotin, protein, cink, A-vitamin, B-vitaminok, omega-3-6-9, E-, C-vitamin, vas, jód, réz, szelén, kalcium, magnézium, mangán, szilícium. Hogy mindehhez megfelelő mennyiségben hozzájussunk, vegyes táplálkozásra van szükség, éppen ezért egy intenzívebb fogyókúra vagy a vegetáriánus/vegán életmód is okolható hasonló tünetekért. Kisebb mértékű hajhullás esetén érdemes megvizsgálni a táplálkozásunkat, és feltenni magunknak a kérdést: „elég változatosan étkezem?” A friss gyümölcsök és zöldségek fogyasztása elengedhetetlen, csakúgy, mint a tojás, sovány húsok, halak és tejtermékek beiktatása az étrendünkbe.
Vashiányos vérszegénység
Az egyik leggyakoribb probléma a nők körében a vashiányos vérszegénység, mely szintén okozhat hajhullást. A 20 és 45 év közötti nők számára a napi ajánlott vasbevitel mennyisége naponta 20 és 50 mg, változókor után már csak 18 mg. A férfiak számára 12 mg. Ezt naponta minimum 3 dl céklalé vagy 20 dkg marhahús fogyasztása képes fedezni. Bizonyos esetekben vasat tartalmazó étrend-kiegészítő szedésére is szükség lehet, ezzel kapcsolatban azonban jobb, ha kikérjük a háziorvosunk véleményét.
Stressz
Valamilyen komoly lelki trauma (pl. haláleset), de akár az állandó munkahelyi stressz vagy szorongás hatására is ritkulásnak indulhat a hajkoronánk.
Fejbőr betegségek
Különféle fejbőr betegségek is kiválthatnak hajhullást, de akár tartós hajvesztést is, amennyiben nem kezelik megfelelően. Ilyen pl. az ekcéma, a seborrhea (zsírosodás), a seborrhea dermatitis (zsírosodással együtt járó fejbőrgyulladás), a pikkelysömör és az egyéb bakteriális, gombás fertőzések.
Felszívódási/emésztési zavarok
Egyre gyakoribb, hogy valamilyen emésztési probléma, esetleg felszívódási zavar (pl.: Crohn-betegség, colitis ulcerosa) áll a problémák hátterében. Ilyenkor hiába tömi magába a vitaminokat az illető, semmilyen pozitív változást nem tapasztal.
Gyógyszerek
Egyes véralvadásgátlók, antidepresszánsok vagy ízületi és bőrproblémák ellen szedett gyógyszerek összetevői is kiválthatják a haj elvékonyodását, ritkulását.
Gyulladás a szervezetben
Nem ritka, hogy a szervezetben lappangó rejtett gyulladás (pl. fogászati gondok, mandulagyulladás) okoznak hajvesztést.
Hormonális problémák
10-ből 8 embernél hormonális okai vannak a hajhullásnak. A nők esetében jelentkezhet például a menopauzával egy időben, amikor a szervezetben csökken az ösztrogénszint és a hajtüszők összemennek. De kiválthatja a fogamzásgátló tabletták szedése, PCOS (policisztás ovárium szindróma), pajzsmirigy problémák és nagyméretű ciszták is. Természetes jelenség azonban a terhesség utáni hajhullás, amikor a hormonális változások következtében az anya szervezete óriási változáson megy keresztül – ez utóbbi esetben a hajvesztés néhány hónapon belül rendeződni szokott.