Hol késik a kisbaba?
Már több mint két éve szeretnénk kisbabát, eddig sikertelenül. Kezdek aggódni, mivel 32 éves vagyok, és még soha nem voltam terhes. Lehet, hogy velem van baj? Félek, hogy a világ legtermészetesebb folyamata helyett kivizsgálások sora vár rám. M. Flóra, e-mail
Dr. Hernádi Balázs
nőgyógyász
A Nőgyógyászati Központ orvosa. Kiemelt szakterülete a meddőségi vizsgálatok, a nőgyógyászati endoszkópos műtétek (LSC, HSC) és a nőgyógyászati onkológia.
A sikertelenség okának felderítéséhez és a megfelelő terápia kiválasztásához valóban elengedhetetlen az alapos kivizsgálás. A vizsgálatok sora általában vérvétellel kezdődik, ahol a szükséges hormonok szintjét is ellenőrzik. A labor során az ösztrogén, a progeszteron, az LH, FSH, tesztoszteron, prolaktin, valamint az AMH szintet is vizsgálják. Ezekből kiszűrhető az esetleges progeszteronhiány, a túl magas prolaktinszint, valamint a (korai) menopauza is. Ezeken kívül érdemes meghatározni a TSH, T3, T4 szintjét is, mely a pajzsmirigy működéséről ad képet. A pajzsmirigy hormontermelésének zavara ugyanis könnyen vezethet meddőséghez vagy sorozatos vetéléshez is.
A laborvizsgálatok során terheléses vércukorteszt is indokolt lehet, hiszen mind az inzulinrezisztencia, mind a cukorbetegség a teherbeesés útjában állhatnak. Az ultrahangkészülék szintén fontos eszköze a kivizsgálásnak. Segítségével fájdalommentesen ellenőrizni lehet a peteérést, valamint azt, hogy a beteg szenved-e PCOS-ben (policisztás ovárium szindróma), illetve vannak-e különböző cisztákra, miómára, és egyéb elváltozásokra utaló jelek.
A meddőség nem csak hormonális eltolódás vagy betegségek következtében alakulhat ki. Az anatómiai elváltozások is okozhatják a gyermekáldás elmaradását, még abban az esetben is, ha a kismama előtte sikeresen kihordott egy terhességet. Ezek hátterének feltárására szolgáló vizsgálat a méh- és a hastükrözés, illetve a petevezetők átjárhatóságának ellenőrzése. A meddőségi kivizsgálás fontos részét képezi a HPV- és a rákszűrés, valamint a kenetvétel, mellyel kiszűrhetők az esetleges kezelendő fertőzések.
Mindezeken felül további vizsgálatokra is szükség lehet, úgymint a véralvadási faktorok ellenőrzése, immunológiai, genetikai, pszichológiai vizsgálatok és a férfi andrológiai vizsgálata.