Borsó az orrban
Hároméves kisfiam orrlyukában egy borsószemet találtunk, feltehetően három nappal azután, hogy oda rejtette, ugyanis akkor volt rizibizi ebédre. Csak azt vettük észre, hogy furcsán, erőlködve veszi a levegőt. Szerencsére egy fogvájóval ki tudtam piszkálni, de azóta rettegek, nehogy megismétlődjön az eset. B. Erik, e-mail
A szakértő válasza:
Dr. Holpert Valéria
fül-orr-gégész, foniáter
A Fül-orr-gégeközpont orvosa. A hagyományos fül-orr-gégészet allergológiai vonatkozásaival, valamint a hangképzés zavaraival és kezelésével is foglalkozik.
Bizony, nagyon résen kell lenni a szülőnek, hiszen a kisgyerek hajlamos arra, hogy egy-egy apróbb játékdarabot – például gyurmát, szivacsdarabkát vagy gyöngyöt – beledugjon a fülébe vagy az orrába. Önnek szerencséje volt, hogy segített a kicsin, de az esetek többségében sajnos nem biztos, hogy otthon el tudják távolítani a beszorult tárgyat.
Ha az apró tárgy még látható, a szülő – miközben igyekszik eltávolítani – ijedségében gyakran még beljebb tolja, ahol viszont már nem tudja elérni vagy megfogni semmivel. Ilyen esetben ne is piszkálják tovább, hanem forduljanak fül-orr-gégészhez!
Ha épp nem látta, hogy a gyerek valamit az orrába vagy a fülébe dugott, lehet, hogy hosszabb ideig nem is fognak tudni róla. A szülők gyakran féloldali orrdugulás, vagy kellemetlen szagú, esetleg véres orrfolyás miatt fordulnak orvoshoz a gyermekkel, és csak a fül-orr-gégészeti vizsgálat során derül ki, hogy a panaszokat az orrba szorult idegen test okozta.
Ne halogassák az orvos felkeresését akkor sem, ha a gyermek fülébe került valami apró tárgy, mivel az akár a hallójárat gyulladását is okozhatja. Inkább ne is próbálkozzanak az otthoni eltávolítással, mert könnyen sérülés, vérzés vagy akár dobhártya átszakadása is lehet a következmény. A fül-orr-gégészeti rendelésen steril vízzel történő átmosással, csipesszel vagy szívással távolítják el gyorsan és fájdalommentesen az idegen testet.