Májfoltot hormonzavarok is okozhatnak
Még csak 34 éves vagyok, és az arcomon, kézfejemen egyre több májfoltot fedezek fel. Azt hittem, ez időskori probléma. Nagyon el vagyok keseredve. T. Valéria, e-mail
A szakértő válasza:
Dr. Tar Attila
endokrinológus
A Budai Endokrinközpont felnőtt és gyermek endokrinológusa.
A májfolt olyan pigmentfelhalmozódás, mely kisebb-nagyobb barna foltokat okoz jellemzően az arcon, kézfejen és a törzsön. Általában a fénynek kitett bőrfelületen jelenik meg, így kialakulásában nagy szerepe van az UV-sugárzásnak – akár életkortól függetlenül is.
A napfényen kívül májfoltot különböző hormonzavarok, bizonyos hormonális változások is okozhatnak. Ismert például a várandós nők bőrén kialakuló vagy a klimax idején megjelenő elváltozások.
Azonban nem csak természetes folyamatok, hanem egyes endokrin zavarok is kiválthatják a problémát, mivel vannak olyan állapotok, melyek esetén megnő a melanin szintje. Ilyen a magas prolaktinszint, a pajzsmirigy és a mellékvese betegségei, például az Addison-kór. Éppen ezért, ha valakinél megjelennek a májfoltok, érdemes ezen állapotokat kizárni.
Májfolt esetén nagyon fontos a megfelelő fényvédelem, mely a már kialakult foltok sötétedését is hivatott megakadályozni. Már kaphatók olyan speciális krémek és szérumok, melyek halványító hatással bírnak.
Ám amennyiben hormonális probléma okozza a panaszt, úgy első körben a hormonszintek normalizálása a fő feladat. Ha már egyszer kialakult a májfolt, nem lehet teljesen eltüntetni, ugyanakkor a háttérben zajló betegségek kezelését semmiképpen sem szabad elhanyagolni, mert egyéb tüneteket és súlyos szövődményeket is okozhatnak.