A pajzsmirigy-alulműködés lelki tünetei
„Jó ideje már nem vagyok a régi! Legendás jókedvem a múlté, és mintha kiürültek volna az energiaraktáraim. Bárhogy próbálom, nem tudom felrázni magam, figyelmetlen lettem. Merre keressem a bajok forrását?” S. Zsófia, e-mail
A szakértő válasza:
Dr. Békési Gábor PhD
a Budai Endokrinközpont endokrinológusa
Az alábbi panaszokkal fordulhatunk hozzá: pajzsmirigybetegségek, ritka endokrin korképek, pajzsmirigygöbök, phaeochromocytoma.
Lelki panaszokat nem csupán a stressz és a feszített tempó válthat ki. Meglehet, hogy betegség húzódik meg a háttérben, és igen gyakori, hogy ilyenkor a pajzsmirigy a gondok forrása. A szerv alulműködése esetén ugyanis lelassul az anyagcsere, megemelkedik a TSH-szint, emellett pedig lecsökken a T3/ T4 hormonok értéke. Hazánkban a pajzsmirigyproblémák igen gyakoriak, mivel közepesen jódhiányos területen élünk, így a következő lelki tünetek esetén érdemes endokrinológus szakemberhez fordulni.
Depresszió
Gyakori kísérője a pajzsmirigyzavaroknak, így az alulműködésnek is. Oka visszavezethető arra, hogy a kevés pajzsmirigyhormon miatt megnő a testsúly, de a zavar általános letargiát is okoz.
Aluszékonyság
Alulműködés esetén lassul az anyagcsere, vagyis lassabb lesz a kiválasztás, ezért csökken az energiatermelés is. Ennek köszönhetően a beteg fáradtnak érzi magát, aluszékonnyá válik.
Kimerültség
Ebben az esetben is a lelassult anyagcserefolyamatok tehetők felelőssé a tünetért, hiszen ha az elégtelen energiatermelés előbb vagy utóbb kimeríti a szervezetet.
Koncentrációs zavar
A pajzsmirigy-alulműködés okozta fáradékonyság koncentrációs zavarokat is kivált.
A pajzsmirigy-alulműködés kivizsgálását és kezelését endokrinológus szakember végzi. Az alulműködésből eredő csökkent hormonszintet hormonkészítményekkel lehet normalizálni, ezáltal a pajzsmirigyfunkciók helyreállnak.