A diabéteszes fekély terápiája
„Tizenkét éve élek diabétesszel. Eddig gyógyszerrel jól karban tudtam tartani magam, de most két csúnya seb jelent meg az alsó lábszáramon, amik nem akarnak begyógyulni.” K. Flórián, e-mail
A szakértő válasza:
Dr. Medgyesy Gábor
sebész
A Cukorbetegközpont sebkezelője. Személyre szabott sebkezelési technikák alkalmazásával fekélyes lábak, nehezen gyógyuló sebek ápolására szakosodott. Specialitása a mézes sebkezelés alkalmazása.
A diabétesz sajnos gyakran perifériás neuropátiát eredményez, melynek során romlik az érzékelés, és ennek következtében a beteg sokszor nem veszi észre, hogy sérülés keletkezik a lábán. Emiatt gyakran nem történik meg időben a seb megfelelő fertőtlenítése, amit csak tovább ront a magas glükózszint és a károsodott keringés. Cukorbetegeknél a probléma sajnos igen könnyen kialakul, és a statisztikák szerint náluk fordul elő a legnagyobb arányban a fekély miatti amputáció, ebben sajnos hazánk az élen jár az Unióban.
Éppen ezért hangsúlyozzuk a prevenció fontosságát, és ezért fontos, hogy a betegek ügyeljenek az alábbiakra:
- rendszeres neuropátiás vizsgálatokon való részvétel,
- a vércukorszint normalizálása,
- a cipők belsejének ellenőrzése,
- a lábak rendszeres otthoni ellenőrzése
- a mezítlábas járás hanyagolása,
- sérülés esetén szakszerű sebellátás,
- megfelelő lábbeli viselése.
A fekély kezelése igazi csapatmunkát kíván, nem elég, ha a beteg otthon – házi módszerekkel – próbálja meg orvosolni a problémát. Szükség van diabetológusra, dietetikusra, sebkezelőre, angiológusra, gyógypedikűrösre, gyógytornászra, szükség esetén sebészre. A kezelés mindenkinél személyre szabott, nincs egységes séma.
Kialakult a fekélynél szükség lehet − természetesen a cukorháztartás rendezésén túl − a fertőzés megszüntetésére antibiotikumos terápiával, valamint kiegészítő, helyileg ható készítményekkel, fertőtlenítő spray-kkel, orvosi mézzel. Emellett a betegnek különösen ügyelnie kell a seb tisztán tartására és a megfelelő kötéscserére is.
Léteznek úgynevezett intelligens kötszerek is, amelyek egyrészt hozzájárulnak a fertőzés megszüntetéséhez, a regenerálódáshoz, másrészt nagy nedvszívó képességüknek köszönhetően hatékonyan magukba szívják a váladékot, így kevesebb kötéscserére lesz szükség.
Figyelmébe ajánlom a mézes sebkezelés lehetőségét. Az orvosi méz (manuka) ugyanis kitűnő fertőtlenítő hatással bír, gyorsítja a sebgyógyulást, csökkenti a gyulladást és a váladékozást, megszünteti a kellemetlen szagokat, alkalmazásával egyszerűbb és kevésbé fájdalmas a kötéscsere.