Az 5 leghatásosabb gyógynövény
A gyógynövények nemcsak a baktériumok, de a vírusok és a gombák ellen is hatásosak lehetnek – most lerántjuk a leplet a természet „titkos” segítőiről!
Legtöbbször a gyors gyógyulás reményében választjuk a mesterséges antibiotikum-kúrát, holott a növényi „gyógyszerek” az időnyerésnél jóval fontosabb pozitív tulajdonságokkal rendelkeznek: amellett, hogy elűzik a kórokozókat, erősítik az immunrendszert és segítenek visszaállítani szervezetünk természetes védelmi rendszerét.
Köhögésre borsmenta
Levelei fertőtlenítő, antibakteriális és gombaellenes hatásúak, így jó szolgálatot tehet gyomorhurut, görcsös gyomorpanaszok és puffadás esetén. Serkenti a gyomorsav- és epesavtermelést, külsőleg alkalmazva pedig hűsítő, vérkeringés-javító, valamint fájdalomcsillapító hatású. Köhögés és meghűléses betegségek esetén inhaláló szerként használhatjuk. Vigyázzunk azonban, mert epekő és egyéb epeproblémák esetén, illetve csecsemőknél nem javallott az alkalmazása!
Köptetőnek kerti kakukkfű
Természetes köptetőként verhetetlen: levelei és virága nyák- és görcsoldó, valamint gyulladásgátló és antivirális hatásúak. Enyhíti a menstruációs görcsöket, de asztma, hörghurut és influenza esetén is számíthatunk rá. Fürdőadalékként serkenti a vérkeringést, így csökkenti a reumás panaszokat, gargalizáló szerként pedig száj- és garatgyulladások elmulasztásában segíthet. Terhesség esetén kerüljük, mert méhösszehúzódásokat válthat ki!
Fogfájásra szegfűszeg
Az illóolajokban igen gazdag zárt virágok antibakteriális, helyi érzéstelenítő, görcsoldó és gyulladásgátló hatásukról ismertek. Fűszerként javítja az emésztést és enyhíti a szájszagot, míg gyógynövényként csökkenti a száj és garat gyulladásait, mérsékli a fogfájást. Olaja csökkenti a rovarcsípés kellemetlen tüneteit is. Erős íze miatt kisgyermekeknél ne használjuk a szájüregben!
Alacsony vérnyomásra igazi édesgyökér
A cukorkóró erős gyulladásgátló, köptető, emellett védi a nyálkahártyákat és a májat, sőt alacsony vérnyomás esetén is segítségül hívhatjuk. Jó szolgálatot tehet gyomorhurut, gyomor- és bélfekélyek, hörghurut és asztma ellen is. Tartós, nagy dózisú alkalmazása azonban vizesedést, magas vérnyomást és káliumveszteséget okozhat, de terhesség, vesepanaszok és májbetegségek esetén sem ajánlott fogyasztani.
Vércukorszintre ceyloni fahéj
Nemcsak remek ízesítő, magas illóolajtartalma révén erős antibakteriális hatással is bír. Oldja a gyomor-bélrendszeri görcsöket, csökkenti a vércukorszintet, fájdalomcsillapító, étvágyfokozó, nyákoldó, sőt még a vérkeringést is javítja. A meghűléses betegségek és étvágytalanság mellett reumás panaszok enyhítésére is alkalmazzák. Sajnos azonban gyakran válthat ki allergiás reakciókat, túlzott mértékű fogyasztásakor pedig szívritmuszavarokat és idegingerültséget okozhat. Illóolaja terhesség és gyomor-bélfekély esetén nem ajánlott, de arra is figyeljünk, hogy hígítatlan olaját tilos a bőrre kenni!