A szakértő válaszol: Mi a teendő rovarcsípés esetén?
„Két kicsi gyerekkel indulunk vakációzni. Mit vigyünk magunkkal méhek, darazsak, vérszívó szúnyogok csípéseinek enyhítésére? Honnan tudhatom, nem allergiás-e gyermekem a darázscsípésre?” M. Karola, e-mail
A szakértő válasza:
Dr. Jókay Kinga
gyerekorvos
A megelőzés – ebben az esetben is – sokkal könnyebb, mint a kezelés. Ha szabadtéri programot terveznek, lehetőleg ne vegyenek fel színes, virágmintás ruhát és ne viseljenek parfümöt sem.
A gyerekeket meg kell tanítani arra, hogy ne hadonásszanak és ne próbálják lecsapni a darazsat vagy méhecskét, ami üldözőbe vette őket. Ha fenyegetve érzi magát, biztosan csípni fog.
Ha cukros innivalót visznek magukkal a kirándulásra, sose dobozos üdítőt vigyenek. A bogarakat, rovarokat vonzzák az ilyen italok, és a doboz belsejében, felül megbújhatnak.
Szerencsére a legtöbb darázscsípés csak kellemetlen, ámde veszélytelen panaszokat okoz. A csípés helye fájhat, viszkethet, bedagadhat és be is pirosodhat. A csípést követő 24 órában még egyre nagyobbra dagadhat ez a rész. A pirosság általában három napig tart, a duzzanat esetenként egy hét alatt lohad csak le. A csípés csak nagyon ritkán fertőződik el. Jegeljük gyakran vagy alkalmazzunk hideg vizes borogatást.
Ha gyermekén darázs- vagy méhcsípés után az alábbi jeleket tapasztalja, akkor a normálisnál komolyabb reakcióról lehet szó, konzultáljon orvossal:
- A csípés a szájában vagy a szemén van.
- Ugyanazon a napon több csípés érte. Egy tinédzsernél több mint 50 csípés jelenthet fokozott veszélyt, egy tízkilós gyermeknél már 10 csípés is.
- Ha a gyermek nehezen lélegzik, nem tud nyelni és folyik a nyála vagy elveszti az eszméletét a csípés után, akkor azonnal mentőt kell hívni (104), és adrenalininjekciót kell kapnia.
Kérdezze szakértőnket az egeszsegszakertok@centralmediacsoport.hu címen!