Ki dönthet helyettünk?
Ki döntheti el, hogy agyhalott hozzátartozómat lekössék-e a lélegeztető- és egyéb gépekről? Ki hozhat döntéseket helyettem, ha én kerülök hasonló szituációba? Magda, e-mail
A betegjogi szakértő válasza:
Sokan tartanak attól, hogy ha az egészségügyi állapotuk miatt nem tudják kifejezni akaratukat, olyan orvosi beavatkozásokat fognak elvégezni rajtuk, amiket nem szeretnének. Nemcsak idős korban lehet ilyen helyzetbe kerülni, hanem egy hirtelen rosszullét vagy baleset is eredményezheti azt, hogy nem tudunk nyilatkozni. Ez az állapot fennállhat egészen rövid ideig (pl. egy néhány perces eszméletvesztés alatt), de akár hosszú hetekig, hónapokig is (pl. agyhalott állapot, kóma vagy súlyos demencia esetén).
Dr. Asbóth Márton
betegjogi szakértő
A TASZ Magánszféraprojektjének vezetője.
Mivel az egészségügyi beavatkozások elvégzésébe bele kell egyezni, ha erre magunk nem vagyunk képesek, jogszabály határozza meg, hogy ki nyilatkozik helyettünk. Egyre többen tudják azonban, hogy lehetőség van előzetesen is rendelkezni, vagyis előre visszautasítani orvosi kezeléseket, beavatkozásokat – ezt hívják élő végrendeletnek.
Ha tehát nem tettünk élő végrendeletet, akkor a törvény határozza meg, hogy ki hozhat döntéseket helyettünk, ha magunk nem vagyunk képesek rá – ez pedig valamelyik hozzátartozónk lesz. A törvény pontos sorrendet is meghatároz a döntésre jogosultak között, ami a következő:
- törvényes képviselőnk; ennek hiányában
- velünk közös háztartásban élő, cselekvőképes
- házastársunk/élettársunk; ennek hiányában
- gyermekünk; ennek hiányában
- szülőnk; ennek hiányában
- testvérünk; ennek hiányában
- nagyszülőnk; ennek hiányában
- unokánk.
- Ha senkivel nem élünk együtt, akkor velünk közös háztartásban nem élő, cselekvőképes
- gyermekünk; ennek hiányában
- szülőnk; ennek hiányában
- testvérünk; ennek hiányában
- nagyszülőnk; ennek hiányában
- unokánk.
Ha nem szeretnénk, hogy a fentiek szerint valamelyik hozzátartozónk hozzon rólunk döntést, vagy más sorrendet érvényesítenénk, akkor lehetőség van úgynevezett helyettes döntéshozó kijelölésére is. Ez esetben ő lesz az, aki – a fent bemutatott törvényi sorrendet felülírva – a döntést meghozza az egészségügyi ellátásokba való beleegyezésről, vagy azok visszautasításáról.
A törvény szerint a hozzátartozónk döntése nem érintheti hátrányosan egészségi állapotunkat és nem vezethet súlyos vagy maradandó egészségkárosodásához sem.
Van azonban egy különleges helyzet, mégpedig az, amikor életmentő vagy életfenntartó kezelést utasítana vissza valaki a nevünkben – vagyis például az a szituáció, amit a levélíró is említ, hogy valakit lekapcsolnak a gépekről. Mivel a szabályozás e tekintetben igen összetett, erre a következő lapszámban térünk vissza.