A gyomor jó barátja: a gyömbér

Szerző:Nők Lapja Egészség
2019. augusztus 26.

A gyömbérfélék (Zingiberaceae) családjába tartozó trópusi növény, melynek gumós gyökerét a gasztronómia és a népi gyógyászat egyaránt használja. Az 5-6 hónapos gyökerek már frissen fogyaszthatók, de őrölve, sőt illóolaj formájában is hozzájuthatunk a boltokban. Az Ázsiából származó növényt itthon üvegházakban termesztik.

Szemerey Eszter írása

 

Hogyan gyűjtsük?

Gyógyászati célokra a növény aromás illatú, kissé csípős, kesernyés gyökerét gyűjtik. A legtöbb hatóanyag a növény héja alatt koncentrálódik, ezért próbáljuk a lehető legvékonyabban meghámozni, de alaposan mosás után akár héjával együtt is felhasználhatjuk.

 

Mire jó?

Házi gyömbérsör

Keverjünk össze egy nagy kancsóban 2 evőkanál reszelt gyömbért, 2 kávéskanál cukrot, 1,5 dkg szárított sörélesztőt és egy citrom levét. A keveréket öntsük át egy kétliteres műanyag palackba és öntsük fel vízzel úgy, hogy szabadon hagyunk háromujjnyi részt a tetején. Zárjuk le, és meleg helyen hagyjuk állni 3-4 napot.

Számos gyomorpanaszra kiváló gyógyír: serkenti az emésztést, fokozza az étvágyat, enyhíti a hasmenést és a puffadást, csökkenti az émelygést, de görcsoldóként is használhatjuk gyomor- és menstruációs fájdalmak esetén. Izzasztó hatása miatt a nátha és influenza kezelésére alkalmas, emellett a köhögés és torokfájás ellenszere. Külsőleg gyulladáscsökkentőként szolgál, enyhíti a reumás ízületi fájdalmakat. A kínai gyógyászat memóriaserkentőként ismeri, mivel javítja a vérkeringést, de remek immunerősítő és a vérnyomást is csökkenti.

 

Hogyan alkalmazzuk?

A gyömbértea nemcsak a vírusok ellen véd, zsírégető hatása miatt diétánk alatt is számíthatunk erejére. 1 hüvelykujjnyi friss gyömbért forrázzunk le fél deci vízzel, hagyjuk állni 10 percig, majd pici mézzel édesítve már fogyaszthatjuk is. Ízületi fájdalmak esetén készítsünk gyömbéres ülőfürdőt: 1-2 szelet friss (hámozatlan) gyömbért forrázzunk le egy kis vízzel, fedő alatt hagyjuk állni 10 percig, majd a forrázatot öntsük a fürdővizünkhöz.

 

Ellenjavallatok

Enyhe vérhígító hatása miatt a véralvadásgátló gyógyszereket szedők csak orvosi felügyelet mellett használhatják. Nyugtatókkal együtt ne alkalmazzuk!