Sztárok buzdítanak a vérplazmaadásra

Szerző:Nők Lapja Egészség
2020. július 19.

Magyarországon a vérzékeny betegek éves plazmaadagjához több mint félmillió, az immunvédekezési zavarral küszködő betegek éves gyógyszerellátottságához pedig 40 ezer donáció szükséges. Tomán Szabina, Burai Krisztián és Pál Dénes a vérplazmaadás fontosságára hívták fel a figyelmet.

A vérplazma egy szalmasárga folyadék – a vér 55%-a főként vizet, valamint ásványi anyagokat és fehérjét tartalmaz. A vérplazmaadás hasonlít a véradásra, de csak a vér, plazma összetevőjét veszik le. A plazmaferezis korszerű, pihentető környezetben, kényelmes fekvő helyzetben zajlik. A szükséges kb. 6 decinyi plazmát egy gép veszi le a karhoz kötve kb. háromnegyed óra alatt.

 

Mire használják fel a vérplazmát?

A vérplazmából életmentő, mással nem helyettesíthető gyógyszereket készítenek hemofíliás, azaz vérzékeny betegek, veleszületett immunhiánnyal élők, csontvelő- és szervátültetettek, súlyos égési sérültek, máj- és vesebetegek, hepatitisz B-ben szenvedők számára. Emellett plazmát használnak például a műtéteknél használt fibrin ragasztó és tetanusz előállításához is.

„Mivel a betegek számára a vér és vérkészítmények folyamatos biztosítása létfontosságú, a plazmaközpontok a kijárási korlátozás alatt is folyamatosan nyitva voltak, akárcsak pl. a gyógyszertárak. Ennek ellenére a plazmaadások száma jelentősen visszaesett.” – mondja dr. Nyerges Judit, a Vascular Plazma és a Sanaplasma központok ügyvezetője.

Ez nagy probléma, hiszen a vérplazmából életmentő, mással nem helyettesíthető gyógyszerek készülnek, így fontos lenne, hogy a meglévő gyógyszerkészletek tovább bővüljenek.

 

Továbbra is biztonságos

A plazmaadást ingyenes orvosi vizsgálat előzi meg, melynek során kiderül, hogy az illető egészséges-e, alkalmas-e donornak. A Vascular Plazma és a Sanaplasma jóvoltából országszerte már 10 helyszínen menthetünk életet vérplazmaadással. Orvostanácsadóik folyamatosan nyomon követik a WHO és a kormány iránymutatását.

 

Forrás: Vascular Plasma