Immunerősítésre fel!

Szerző:Nők Lapja Egészség
2018. február 10.

Itt van az ősz, itt van újra… és hideg ködös hajnalokkal, széllel, esővel vár. Bár olykor pár órára még megmutatja magát a nap, leginkább csak búcsúzóul küld néhány kellemesen meleg sugarat, a zord, fagyos tél előtt. Eljött hát az idő, hogy felkészüljünk a hideg évszakra.

Lontai Ildikó írása

Minden évben elhatározom, hogy idén télen nem leszek beteg. Nem prüszkölöm végig a novembert, karácsonykor nem ülök náthásan az ünnepi asztalhoz, nem hőemelkedéssel indítom az újévet, és nem veszek át minden betegséget az óvodás korú gyerkőcöktől. Előfordul, hogy ezt sikerül is véghezvinni – mindezt annak tudom be, hogy jó előre felkészítettem a szervezetemet.

 

Íme, a hatrészes védőpajzs, ami segíthet távol tartani a betegségeket.

 

Az igazi ütőkártya: C-vitamin

Ajánlott időben elkezdeni, és kúraszerűen folytatni a C-vitamin szedését, amely nélkülözhetetlen szervezetünk számára: segíti az immunrendszer működését, csökkenti a nátha és a megfázás tüneteit, energizál, javítja közérzetünket, segíti a sebgyógyulást, a fogak, a csontok fejlődését. Hiányában megnő a fertőzésekkel szembeni fogékonyság és gyulladások alakulhatnak ki, ezért nem árt feltankolni belőle. Legjobb, ha természetes formában vesszük magunkhoz: fogyasszunk sok paprikát, répát, almát, narancsot, citrusféléket, csipkebogyót, sütőtököt. Téli időszakban mindezt 500 mg-os, nátha vagy egyéb betegség esetén 1000-1500 mg-os C-vitamin-tablettával is kiegészíthetjük.

 

D-vitamin és cink

A D-vitamin napfény hatására termelődik a szervezetben, így a sötét téli hónapokban jelentősen csökkenhet a szintje. Ez pedig hatással van az immunrendszer működésére, hiányában a szervezet védekezőképessége gyengül, és fogékonyak leszünk a betegségekre. Mindemellett depresszió, levertség alakulhat ki, és jellemző az erőtlenség, izomgyengeség is. A D-vitamin olajos halakból, májból, tojásból és tejtermékekből juthat a szervezetünkbe, de a téli időszakban lehet kúraszerűen tablettában is szedni. A cink is nagyon fontos szerepet játszik immunrendszerünk és idegrendszerünk megfelelő működésének biztosításában, valamint a sejtosztódásban, sejtnövekedésben. Fogyasszunk cinkben gazdag ételeket: spenótot, tojást, osztrigát, marhahúst, olajos magvakat és gabonaféléket.

 

Fűben, fában

A hideg időben jól esik pár pohár tea, és egyes gyógynövényes főzetek segítik is immunrendszerünk működését. Ilyen többek közt a csipkebogyó, a homoktövis, vagy a kakukkfű. Ám ha nagyobb dózisra, erősebb koncentrátumra vágyunk, akkor választhatjuk az echinaceát, más néven kasvirágot is, amely kiválóan segíti a szervezet védekező képességét, és nemcsak megelőzésre, hanem légúti vagy húgyúti fertőzések kiegészítő kezelésére is alkalmas.

 

Védjük a bélflórát

A bél az immunrendszer „székhelye”, a védelmi funkciókat ellátó fehérje, az immunglobulin, legnagyobb részben a bélben keletkezik. Ezért a bélrendszer állapota és egészsége alapvetően meghatározza, ki mennyire képes megküzdeni a fertőzésekkel, kórokozókkal. A bélflóra károsodásával, a káros baktériumok elszaporodásával a szervezet védekezőképessége is gyengül. A bélrendszer működését táplálkozással segíthetjük. A nehéz, zsíros ételek helyett inkább rostokban gazdag táplálékot, zöldségeket részesítsük előnyben, fogyasszunk rendszeresen joghurtot, tejtermékeket. Megfázás, influenza esetén pedig érdemes probiotikumokkal gondoskodni a bélflóra egyensúlyának helyreállításáról.

 

Tudjuk, sapka, sál!

Bár gyermekkorunk óta hallgatjuk, olykor mégis hajlamosak vagyunk elfelejtkezni az intelmekről, és felvesszük a nyáridéző ruhácskát és a rövid kiskabátot a téli hidegben. A könnyelműség azonban megbosszulhatja magát, a felfázásnak komoly következményei lehetnek: hólyaghurut alakulhat ki, amely akár visszatérővé is válhat, valamint átterjedhet a vesére, és komoly vesegyulladást okozhat. Hasonlóan súlyos szövődmény lehet a petefészek-gyulladás és a hashártyagyulladás. Érdemes tehát odafigyelni az évszaknak megfelelő öltözködésre, tetőtől-talpig. Hiába nyomja le a hajunkat a sapka, a rossz frizuránál sokkal kellemetlenebb egy fülgyulladás.

 

Téli álomban

Nem véletlen, hogy télen legszívesebben ki sem kelnénk az ágyból, ugyanis szervezetünk ebben az időszakban takarékra kapcsol, és jóval nagyobb szüksége van a regenerálódásra, pihenésre. Ilyenkor még inkább visszaüt, ha túlhajszoljuk magunkat: már néhány nap alváshiány is növeli a szervezet fogékonyságát a betegségekre. Az immunrendszer erősítése, a vírusok elleni küzdelem is az alvás során zajlik, mert ilyenkor másra nem kell energiát fordítani a szervezetnek. Éppen ezért egy jó alvás többet jelenthet néhány gyógyszernél, saját egészségünk érdekében nyugodtan legyünk picit lustábbak.

 

További immunerősítő tippekért lapozza fel a Nők Lapja Egészséget!