5+1 hatékony természetes szer gyomorégés ellen
Égő érzés a mellcsont alatt, mely időnként felkúszik a torokba – ez nem a szívinfarktus, hanem a gyomorégés fő tünete, amelytől az emberek közel fele szenved. Szerencsére nem csak a gyógyszerek tudnak enyhíteni rajta.
1. Citromos víz
Gyomorégés jelentkezésekor a legjobb, amit tehetünk, ha hígítjuk a savat, és erre már egy a sima víz is tökéletes megoldás. De nem csak „tűzoltásra” jó a víz, hanem kúraszerűen alkalmazva a megelőzésben is fontos szerepe lehet. Aki hajlamos a gyomorégésre, annak érdemes a napot meleg vízbe facsart friss citrommal kezdenie, 15-20 perccel a reggeli előtt, mert ez segít lekötni a gyomorsavat, és könnyíti az emésztést is.
2. Almaecet
Általános tévhit, hogy a gyomorégést a túl sok sav okozza, pedig gyakran ennek éppen az ellenkezője az igaz. Napi 1-2 teáskanál almaecet félpohárnyi vízbe vagy teába keverve segít helyreállítani a gyomor egészségét. Természetesen akkor, ha a tüneteket valóban az alacsony gyomorsavtartalom okozza – ha nem, akkor ez a kúra sajnos ronthat a tüneteken.
3. Zab
A legegészségesebb reggeli és a legjobb édesség. Tejben vagy vízben főzve pár kanálnyi zabpehelyből finom kását lehet készíteni, mely hosszú órákra jóllakat. Ráadásul nem okoz refluxot, még akkor sem, ha gyümölcsökkel szórja meg az ember, mert a zab rostjai hatékonyan szívnak fel a gyomorban található minden savasságot. Az emésztés során a zab zselévé alakul a gyomorban, ennek hatására lelassul az emésztési folyamat és nő a szénhidrátok felszívódási ideje. Hasonlóan gyorsan felszívja a gyomorsavat a köles és a puffasztott rizs, vagy pár szem keksz is.
4. Petrezselyem
Nem igaz, hogy a gyomorégés legjobb ellenszere, ha kerüljük a fűszeres ételeket – csak az a lényeg, hogy jó helyre nyúljunk a konyhában. Ilyen például a petrezselyem, melyet ugyan ma már leginkább csak levesbe teszünk ízesítőként, de évszázadokon át gyógynövényként használták. Pár levél nyers petrezselyem elrágása segít az emésztésben, illóolajai nyugtatják az égő gyomrot.
5. Banán
A banánnak antacid hatása van, ami megvéd a gyomorfekélytől, segíti az emésztőenzimek termelődését és javítja a tápanyagfelszívódást. Triptofán nevű összetevője nyugtatja az idegek mellett az irritált bélrendszert is. A benne lévő probiotikumok pedig serkentik a jótékony baktériumok termelődését. Érdemes azonban óvatosnak lenni vele, mert a refluxos betegek közel 1 százalékának ront a tünetein!
+1 Kamilla
A kamillát évezredek óta használják a gyulladások csökkentésére, és bizony a gyomorégést is képes hatékonyan enyhíteni, ráadásul a stressz csökkentésére is jó, ami rontja a reflux tüneteit. Egy feszült nap után érdemes egy csésze meleg kamillateát elkortyolni lefekvés előtt. Aki nem szereti az ízét, próbálja ki a menta vagy az édesköményteát, mindkettőnek gyomorégés-csökkentő hatása van, és a kamillához hasonlóan nyugtatja a gyomrot és az idegeket.
TIPP: Aki éjszaka gyakran ébred a feljövő gyomorsavra, gyorsan enyhítheti a kellemetlenséget azzal, ha egyszerűen a bal oldalára fordul. Ebben a pozícióban anatómiai okok miatt nehezebben indul el felfelé a sav.